Blog Details

We will help a client's problems to develop the products they have with high quality Change the appearance.

SİHA NEDİR? BİZİM SİHA’LARIMIZ VAR MI?

Merhabalar Değerli okurlarımız, İHA ‘lardan ve kapsamların bahsetmiştik, Birde SİHA ‘lara değinelim bugün ki yazımızda, SİHA’ların genel özellikleri ve kullanım alanlarından bahsedelim, Türkiye’de SİHA var mıdır bu konuları ele alalım.
SİHA ‘lar Silahlı İnsansız Hava Aracı anlamına gelmektedir, görev süresi itibariyle yakıtlı, uzun menzil ve yüksek uçuş süresi alanında faaliyet göstermektedir. Faydalı yük taşıma özelliği kapsamında Uydu ve yer istasyonu bağlantısıyla uzaktan kontrol edilmekte, kamera görüntüleme birimleri ve ateşli patlayıcı silah taşımaktadır.
Ülkemizin kendi bünyesinde bir çok SİHA üretimi, ar-ge’si, ve gelişen teknolojiyle birlikte yeni modellerin projelendirilmesi yapılırken, operasyonel faaliyet ve harekatlarda kullanılmaktadırlar.
Türkiye Silahlı İHA üreten 8 ülke arasına girerek bu alanda büyük bir güç haline gelmiştir. Ülkemizde Yerli üretim insansız Silahlı İHA olarak faaliyet gösteren ve sayısı gün geçtikçe artan ara araçlarımız mevcuttur.
Yaklaşık görev süreleri minimum 24 saat havada kalabilmesi ve ikmal ile arttırılabilir olup lazer güdümlü akıllı mühimmatlar taşımakta, termal ve zoom özellikli kameralar ile görüntüleme yapabilmektedir. Kanat açıklığı 20 metre, yerden yükseklik 4 metre, önden arkaya şeklinde 12 metre uzunluklara sahiptirler. Sabit kanatlı yapı itibariyle uçağa benzeyen SİHA’lar askeri alanda büyük bir güç teşkil etmektedir. Dahili 500 kilogram harici 1000 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi bulunmaktadır.
İnsansız Hava araçlarıyla alakalı aklınızdaki tüm sorular ve merak ettikleriniz için fethiyekopter@hotmail.com adresinden bana ulaşabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

About Author

Emre Çiftci

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir